[breadcrumb]

Grzybica stóp i paznokci

grzybica-stop-paznokci

Stopy to miejsce, które jest wyjątkowo chętnie atakowane przez chorobotwórcze gatunki grzybów. Powód jest prosty – to właśnie tam – w ciemnym, ciepłym a zarazem wilgotnym miejscu schowanym w obcisłej skarpetce i mocno zasznurowanych butach, grzyby mają idealne warunki do rozwoju. Zakażeniu sprzyjają również niewielkie urazy – otarcia, skaleczenia, jakich z reguły na naszych stopach nie brakuje, no i oczywiście błędy popełniane przy codziennej higienie stóp lub nie dbanie o nią.

Rozwój i objawy grzybicy stóp i paznokci

Pierwsze zmiany związane z grzybicą pojawiają się między palcami. Najczęściej między czwartym i piątym lub trzecim i czwartym. W miarę rozwoju schorzenia atakuje ono skórę bocznych powierzchni grzbietu stopy, aby potem przenieść się na podeszwę. Początkowo towarzyszy temu świąd o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, potem zmiany na stopie zaczynają się łuszczyć, a ich brzegi są nieco uniesione. Dodatkowym przykrym objawem jest nieprzyjemny zapach i zwiększona potliwość stóp. Dolegliwości są zarówno nieestetyczne, krępujące, jak i bolesne. Mogą pojawić się pęcherze, pęknięcia i nadżerki.

Oczywiście są też sytuacje w których grzybica przebiega łagodniej, nie powodując żadnych dokuczliwych objawów, poza problemami natury estetycznej. Absolutnie nie powinno stać się to powodem do lekceważenia grzybicy, tym bardziej, że wraz z upływem czasu rośnie ryzyko, że grzybica – poprzez np. korzystanie ze wspólnej łazienki – przeniesie się na innych członków rodziny.

Jak leczyć grzybicę stóp?

Nieleczona grzybica może doprowadzić do wtórnego zakażenia bakteryjnego, zapalenia tkanki podskórnej oraz zapalenia naczyń chłonnych. Walcząc z grzybicą podolog współpracuje ściśle z lekarzem. Po pobraniu materiału i badaniach laboratoryjnych lekarz decyduje o doborze odpowiednich leków, miejscowych – w postaci kremu czy maści, bądź doustnych.

Podolog przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi usuwa zmieniony chorobowo naskórek. Wspomagająco, w celu skrócenia czasu terapii, stosuje dermokosmetyki zawierające m.in. wyciąg z drzewa herbacianego, olej z jojoby, triclosan, preparaty antyseptyczne. Udziela także porad w zakresie higieny stóp czy doboru odpowiedniego obuwia.

Grzybica równie często atakuje paznokcie. Sposób postępowania jest tutaj podobny, z tym, że jeszcze przed podjęciem leczenia podolog powinien usunąć zajęty chorobą fragment paznokcia. Usunięty fragment można zrekonstruować za pomocą specjalnego żelu.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Pojawienie się nawet pierwszych symptomów grzybicy na skórze stóp lub zmian na płytce paznokcia jest wskazaniem do kontaktu ze specjalistą – umów się na konsultację w jednym z naszych gabinetów: Kontakt

W gabinetach na Ruczaju i Prądniku wykonujemy też dezynfekcję obuwia ozonem.