Stopa cukrzycowa
Cukrzyca to jedna z największych współczesnych epidemii. Szacuje się, że choruje na nią trzy miliony Polaków, z czego tylko dwa miliony jest tego świadomych. Jednym z powikłań tej choroby jest tzw. stopa cukrzycowa, związana z ryzykiem wystąpienia owrzodzenia skóry stopy na części podeszwowej lub grzbietowej.
Groźne powikłanie cukrzycy
Cukrzyca ma bardzo podstępny przebieg. Przez lata może nie dawać żadnych objawów – pozornie zdrowy człowiek nie ma pojęcia, że choroba już zaatakowała jego ciało. Do lekarza i na pierwsze badanie poziomu cukru ludzie często zgłaszają się, gdy pojawiają się objawy ze strony innych narządów – nerek, oczu, serca i układu nerwowego.
Jednym z najgroźniejszych powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa.
Objawy stopy cukrzycowej
Przy stopie cukrzycowej uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne i włókna nerwowe kończyn dolnych. Ich tkanki stają się wówczas bardziej podatne na różnego rodzaju zakażenia. Gdy na stopach dojdzie do zranienia, rany te goją się wyraźnie gorzej niż normalnie. Zaburzone jest czucie w stopach, skóra ma tendencje do pękania, a kości mogą ulegać deformacjom.
Brak leczenia stopy cukrzycowej może skończyć się nawet amputacją (na skutek martwicy) – jest to najczęstsza po urazach przyczyna amputacji kończyn. W przypadku stopy cukrzycowej zalecane są regularne wizyty u podologa, który będzie monitorował stan stóp.
Leczenie
Stopę cukrzycową leczymy między innymi poprzez dobór odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych, stałe dbanie o skórę na stopie i natychmiastowe leczenie wszystkich potencjalnie groźnych uszkodzeń. Konieczna jest przy tym oczywiście stała współpraca podologa z diabetologiem, który decyduje o farmakologicznych sposobach leczenia cukrzycy i kontroluje jego przebieg.
Podolog ze szczególną uwagą kontroluje stan stóp i paznokci, dobiera odpowiednie narzędzia do zabiegów i kosmetyki. Szybko usuwa niepokojące zmiany i zapobiega ich rozwojowi. Stosuje zazwyczaj kosmetyki z zawartością pantenolu, mocznika, witamin E i A.
Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest też dobór specjalistycznych wkładek zmniejszających ryzyko powstawania owrzodzeń na stopach.
Co możemy dla Ciebie zrobić?
W Pedimed pielęgnacją stopy cukrzycowej zajmują się doświadczeni specjaliści. Wykonujemy również specjalne, indywidualne wkładki zapobiegające niepożądanym zmianom na stopach u osób z cukrzycą. Zapraszamy na konsultację w naszym gabinecie na Ruczaju: Kontakt