[breadcrumb]

Nadmierna potliwość stóp

nadpotliwe_stopy

O problemie z nadmiernym poceniem się mówimy zazwyczaj w kontekście pach. Jak przekonują specjaliści, niemal równie często dotyczy on stóp. Może być bardzo dokuczliwy i stresujący.

Nadmierne pocenie się stóp – przyczyny

Nadmierna potliwość stóp nie musi wynikać z zaniedbywania codziennej higieny. Równie często przyczyną jest konkretna choroba i niekorzystne zmiany w układzie hormonalnym. Absolutnie nie jest to tylko problem nastolatków w okresie dojrzewania. Dotyczy wielu osób, których gospodarka hormonalna jest zaburzona, np. w okresie menopauzy, czy też andropauzy.

Nadmierne pocenie się – w tym także stóp – może zmienić w koszmar życie osoby w prawie każdym wieku, tym bardziej, że poceniu towarzyszy też często nieprzyjemny zapach stóp i obuwia.

Uważa się, że do powstawania kłopotów z nadpotliwością przyczyniają się m.in.:

  • choroby endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy, nadczynność przysadki mózgowej)
  • choroby metaboliczne (cukrzyca, otyłość)
  • ciąża
  • zmiany hormonalne podczas menopauzy, czy andropauzy
  • zażywanie niektórych leków
  • spożycie dużych ilości kofeiny
  • stres, zaburzenia emocjonalne.

Na zwiększenie potliwości wpływa także dieta – niekorzystnie działają pikantne przyprawy, takie jak chili, pieprz, czy papryka. Jak w przypadku niemal wszystkich dolegliwości podologicznych, znaczenie ma również materiał obuwia i skarpetek. Rekomendowane są te naturalne, a więc skóra oraz bawełna.

Nadmierne pocenie stóp a ryzyko wystąpienia grzybicy

Pocenie stóp prowadzi do maceracji naskórka, czyli  rozmiękczenia i uszkodzenia naskórka pod wpływem długotrwałego narażenia na wilgoć. Uszkodzony naskórek pęka, co zwiększa ryzyko wniknięcia do niego mikroorganizmów np. grzybów i bakterii. Dlatego osoby, których stopy mają tendencję do nadmiernego pocenia się, są szczególnie narażone na te uciążliwe infekcje.

Pomoc podologa

Rolą podologa, często we współpracy np. z dermatologiem czy endokrynologiem, jest określenie właściwego źródła problemu i znalezienie najlepszego sposobu pomocy.

Podolog niweluje macerację naskórka i usuwa inne zmiany powstałe w wyniku nadpotliwości – przeprowadzany jest więc podstawowy zabieg podologiczny.

Przy leczeniu nadpotliwości stóp kluczowy jest również dobór specjalistycznych kosmetyków, które pomagają zmniejszyć poziom odczuwanego dyskomfortu i sprawiają, że codzienne problemy z pocącymi się stopami ulegają znacznemu złagodzeniu. Zazwyczaj używa się preparatów z farnesolem, chlorkiem glinu i kamforą.

W przypadku gdy pocenie się stóp przełożyło się na nieprzyjemny zapach obuwia, warto również skorzystać z usługi ich dezynfekcji. Bardzo skuteczne jest ozonowanie obuwia, które usuwa zapachy, zabija bakterie i grzyby, a jednocześnie nie niszczy butów.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Jeśli potliwość stóp jest Twoim problemem – umów się na pedicure medyczny oraz dobór dermokosmetyków w jednym z naszych gabinetów: Kontakt

W gabinetach na Ruczaju i Prądniku wykonujemy też dezynfekcję obuwia ozonem.